Čo musíte vedieť o komínových systémoch?

Patrik
20. december 2021

Pri stavbe rodinného domu, chalupy alebo iných obytných budov je veľmi dôležité nezanedbať návrh a následnú výstavbu komína. V prvom rade ide o vašu bezpečnosť, aby sa spaliny vzniknuté vykurovaním dostali správnou a bezpečnou cestou von do ovzdušia. Medzi akými komínovými systémami sa môžete rozhodovať a ktorý je pre vás ten najvhodnejší?

 

Poraďte sa s odborníkom
Aj keď tehlový komín je taká „ klasika “, treba spomenúť, že nemusí zodpovedať dnešným normám o bezpečnosti a funkčnosti. Má horší ťah, zle izoluje a navyše je citlivý voči rôznym druhom spalín. Rozhodnite sa preto pre kvalitné a spoľahlivé komínové systémy. Určite výstavbu komína prediskutujte najskôr s kachliarom alebo kominárom. Poradí vám aj v oblasti tvaru a veľkosti prieduchu, aby fungoval čo najefektívnejšie. Vždy platí, že treba najprv vybrať spotrebič a následne k nemu zvoliť správny komínový systém! Všeobecne platí požiadavka, aby vyústenie komína bolo 0,65 m nad strechou a to kvôli tomu, aby sa spaliny z neho mohli bezpečnou cestou rozptýliť do ovzdušia. Môže sa to však aj líšiť v závislosti od typu strechy alebo okolitých konštrukcií či domov. Nedá sa preto len vytrhnúť jeden údaj bez kontextu. Pre správne umiestnenie sopúcha, komínových dvierok ako aj ústia komína treba postupovať podľa vyhlášky, noriem a zároveň súbežne posudzovať viacero okolností. Nezabúdajte svoj jestvujúci komín pravidelne udržiavať formou čistenia a rôznych dôležitých kontrol, ktoré dokážu predísť prípadnému poškodeniu majetku alebo v najhoršom prípade aj ohrozeniu či strate na živote. To stanovuje vyhláška 407/2007 Z.z.

Komínové systémy, z ktorých si môžete vyberať 
Nerezový komínový systém je veľmi obľúbený pre svoje vlastnosti. Tým, že je ľahký, dobre sa s ním manipuluje a pracuje sa s ním rýchlo. Nezanecháva po sebe neželaný neporiadok a takmer žiadny odpad. Vhodný je všade a prekvapí vás tým, ako rýchlo dokáže dosiahnuť prevádzkovú teplotu. Nepotrebuje žiadne základy.

Keramický komínový systém je vhodný najmä do nízkoenergetických a pasívnych domov. Jeho najväčšia výhoda je tá, že vám bude slúžiť veľmi dlhý čas, pokiaľ bude aj správne namontovaný. Môže za to odolný materiál, z ktorého je vyrobený, a preto sa spoľahnite na maximálnu kvalitu a životnosť pokiaľ zvolíte správnu značku akou je napríklad Schiedel. Vzduch potrebný na horenie sa môže privádzať priamo cez komínovú šachtu, čo je ďalšie veľké plus. Agresívne splodiny horenia nemajú šancu na jeho poškodenie. Kvalitný komín, ktorý je navyše aj estetický a do toho maximálne funkčný – zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti a šetrí náklady spojené s vykurovaním.

Montáž komína nechajte na odborníka!
Správne nadimenzovanie komínov ako aj ich montáž odporúčame našim zákazníkom nechať na nás. Zo skúsenosti môžeme povedať, že aj renomované stavebné firmy vedia komíny postaviť neodborne a naozaj nebezpečne. Väčšina takýchto komínov je súčasťou už hrubej stavby nehnuteľnosti a v konečnom dôsledku je nutná ich prestavba či oprava z našej strany, prípadne aj v súčinnosti s revíznym technikom komínov. Dôkaz môžete vidieť na tomto príklade priamo u nášho zákazníka, ktorý sa rozhodol pre realizáciu krbovej piecky s dopojením na už existujúci komín.

Na tejto fotke môžete vidieť bežný komín, ktorý bol súčasťou nového vysnívaného domova. Na prvý pohľad nič neobvyklé, však? Teda okrem tej nepochopiteľne veľkej výške osadenia sopúchu :).

Takýto komín však bolo nutné rozbiť a opraviť komínový plášť. Podotýkame, že to dodávala zabehnutá stavebná firma!

Prečo sme museli komín upravovať?
V okolí sopúchu a po celom komínovom plášti sa nachádzal STYRODUR (tvrdený polystyrén). Tento materiál rozhodne nie je vhodný na obstavbu komína. Jedná sa o tvrdený polystyrén, ktorý pri nahriati môže spôsobovať vylučovanie karcinogénov do priestoru, nepríjemný zápach, tavenie polystyrénu a prípadný most, ktorý môže zapríčiniť vznietenie horľavých konštrukcii a následný požiar. Takéto vyhotovenie je absolútne neprípustné a ako vidíte, je to realita na dnešných stavbách.

Aj táto stavba teda dokazuje to, že pokiaľ krb či komín nie je v rukách odborníka, tak konečný výsledok môže byť zdraviu ohrozujúci alebo vie dokonca zapríčiniť usmrtenie. Toto je však iba jeden z prípadov, s ktorými sa v bežnej praxi stretávame. Preto vám odporúčame stavbu komínov a krbov nechať vždy na skúseného kachliara. Tu sa jednoducho šetriť nevypláca!

 

 

Ďalšie nepodarené stavby, ktoré musíme po neodborných stavbách opravovať si pre vás pripravujeme. Sledujte naše sociálne siete a nechajte sa inšpirovať.


 

Sledujte sociálne siete SVAROGUS a nechajte sa inšpirovať našími realizáciami krbov a pecí: