Image
doplnkov akumulacia krbov

Doplnková akumulácia? Čo je to a prečo ju používať?

Patrik
20. december 2022

Dnešný štandard stavieb je s veľmi nízkou potrebou tepla, a tak je nutné rozloženie energie na dlhší čas. Akumuláciou viete dosiahnuť dlhší interval prikladania, čo pre vás znamená ušetrený čas na obsluhu diela a blahodarný pocit sálavého tepla. Ak riešite stavbu krbu, či pece, tak ste sa už možno stretli s pojmom doplnková akumulácia. Čo je to a na čo sa takáto akumulácia používa? To sa pokúsime zodpovedať v nasledujúcom článku.

ČO JE TO DOPLNKOVÁ AKUMULÁCIA?
Pri spaľovaní biomasy, dreva v krbe, či peci vzniká tepelná energia. Táto sa šíri do okolia, kde dielo stojí. Veľká časť energie je prenášaná horúcimi spalinami do komína. Preto ten, kto chce túto energiu využívať na sálavé vykurovanie, tak ju môže uskladniť v akumulačnej mase. Túto je možné zapojiť v podobe akumulačných prstencov alebo akumulačných ťahov priamo za ohnisko. Potom cez masu prechádzajú horúce spaliny a veľká časť tepla sa v nej nakumuluje.  Toto riešenie je známe u akumulačných pecí a akumulačných krbov s ťahmi / prstencami. Avšak veľká časť tepla sa sústreďuje aj v okolí vložky. Toto teplo, vyžarované priamo do okolia vložky je možné tiež uskladniť, a tak posilniť akumulačnú schopnosť krbu/pece. K tomu slúži doplnková akumulačná masa v podobe magnethermových tvaroviek alebo akumulačných platní.

PREČO POUŽÍVAŤ DOPLNKOVÚ AKUMULÁCIU?
Akumulačné tvarovky a platne slúžia pre naakumulovanie prebytku tepla v komore krbu/pece okolo vykurovacej vložky. Naberú prebytočné teplo a následne ho postupne odovzdávajú na vonkajší plášť krbu/pece. Tieto tvarovky je možné použiť aj pri klasickom krbe, pre odbúranie prebytku tepla, ktoré by inak prekúrilo priestor a vonkajší plášť krbu. Predovšetkým, ak chcete mať krb s veľkým presklením a teda s veľkou krbovou vložkou, ktorá produkuje oveľa viac tepla. A ak je aj obstavba krbu riešená z materiálov, ktoré sú schopné teplo dobre sálať, tak dokáže vyžarovať príjemné, homogénne sálavé teplo do priestoru ešte po dlhú dobu po dohorení ohňa. Vďaka tomu stavba diela získava na svojej funkčnej hodnote a spokojnosť narastá, pretože sálanie tepla je časovo rovnomernejšie rozložené. Ak by sme tvarovky nepoužili, tak sa veľké množstvo tepla do priestoru dostane počas krátkej doby. Potom vzniká v miestnosti teplotný diskomfort. V jednom momentne je tam príliš veľké teplo, ale miestnosť sa za krátku dobu opäť ochladí. Teploty sa takto počas krátkeho časového úseku rýchlo menia a kolíšu, čo nevplýva dobre na naše zdravie, nie je to príjemné a často ani želané.

1. AKUMULAČNÉ TVAROVKY MAGNETHERM
Akumulačné tvarovky Magnetherm, ktoré vyrába firma Spartherm, svojim tvarom s oblúkovou pero-drážkou umožňujú zabudovanie aj okolo oblúkových a lomených tvarov vykurovacích vložiek. Vďaka tomu dostaneme veľkú akumulačnú hmotu do malého priestoru komory krbu. Umožňujú flexibilnú montáž bez nutnosti rezania materiálu. Magnetherm tvarovky majú systém pier a drážok s vysokou presnosťou, preto je ich montáž pomerne rýchla. Vyrábajú sa v dvoch veľkostiach ako N1: rozmer: 200x100x50 mm, hmotnosť 2,62 kg/ks a N2: rozmer: 200x200x50 mm, hmotnosť 5,31 kg/ks. Oba druhy tvaroviek sú navzájom kombinovateľné.

Príklady použitia Magnethermu okolo krbovej alebo vykurovacej vložky:

2. AKUMULAČNÉ PLATNE ORTNER
Ortner akumulačné platne sa používajú pre rovnaký účel ako tvarovky Magnetherm. Sú vyrobené z vysokokvalitných surovín. Majú veľkú presnosť a vysokú objemovú hmotnosť. Svojou hrúbkou 40 mm umožňujú zabudovanie veľkej akumulačnej masy aj do úzkych priestorov komory krbu/pece. Ich účelom je zvýšiť akumulačnú zotrvačnosť akumulačných výmenníkov (akumulačných ťahov), kovových výmenníkov, liatinových výmenníkov a vykurovacích vložiek do krbov a kachľových pecí. Jedna platňa je veľká 400 x 600 mm a jej hmotnosť je 19 kg. Jej objemová hmotnosť je až 2600 kg/m3. Čím vyššiu hustotu má látka, tým väčšiu hmotnosť má v pomere k objemu. Preto telesá s vyššou hustotou majú menší objem ako telesá rovnakej hmotnosti z menej hustej látky (viď. Wikipédia). Vďaka svojej vysokej hustote v pomere k veľkosti a zložením sú akumulačné platne Ortner ideálnym akumulačným materiálom do každej stavby krbu či pece.

 

Príklady použitia Ortner akumulačných platní okolo krbovej alebo vykurovacej vložky:

Doplnková akumulácia sa nepoužíva a ani nemôže používať na vymurovanie akumulačných ťahov, pretože hraničná teplota použitia je možná zväčša maximálne do 350°.

Množstvo všetkých doplnkových akumulačných tvaroviek a platní sa dimenzume podľa dávky paliva, ktorá závisí od typu krbovej či vykurovacej vložky / ohniska. Množstvo doplnkovej akumulačnej masy vypočítame v našom krbovom štúdiu. Realizáciu krbu či pece a dimenzovanie množstva akumulácie nechajte vždy na nás. Myslite prosím na to, že nesprávne nadimenzovaný krb neodborníkom je nebezpečný!

Zdroj: J&R Inspire, Ortner HmbH


 

Sledujte sociálne siete SVAROGUS a nechajte sa inšpirovať našími realizáciami krbov a pecí: