Krb alebo kachľová pec ako alternatívny zdroj tepla

KACHĽOVÁ PEC AKO ALTERNATÍVNY ZDROJ TEPLAS čím všetkým treba rátať ak sa plánuje stavba krbu alebo pece ako alternatívneho zdroja tepla?

Ak plánujete krb alebo kachľovú pec, ktorá má mať nielen estetickú funkciu, ale bude slúžiť aj ako alternatívny zdroj tepla do Vášho domu, potrebujete zvážiť viacero parametrov. Prvá rada znie: Vyhľadajte odborníka! Už pri prvej konzultácii Vás dokážeme zorientovať a spolu vieme nájsť to správne riešenie pre Vás, od výberu technológie až po finálne dizajnové prevedenie celého diela ako celku a zároveň súčasti interiéru Vášho domova.

Keďže bude krb slúžiť ako alternatívny zdroj tepla, potrebujete si zodpovedať základné dve otázky: čo všetko budem krbom vykurovať (len niektoré miestnosti alebo kompletne celý dom, prípadne aj TUV)?, akým spôsobom budem vykurovať (akumulácia, hypokaust, teplovodný krb)?

K tomu aby sme dielo vedeli správne nadimenzovať, budeme potrebovať poznať tepelné straty Vášho domu, stanoví sa dávka dreva a prikladací interval. Následne vyriešime technickú stránku krbu a nakoniec grafický návrh krbu alebo pece. Keďže sa nejedná o jednoduchý proces, doporučujeme, aby ste nás kontaktovali už v projektovej fáze domu, aby sme všetky detaily vedeli podchytiť v predstihu. Takto sa vyhnete problémom a zbytočným navýšeniam investície.

CENOVÁ PONUKA NA KRB/ KACHĽOVÚ PEC

Čo všetko by mal krb alebo pec spĺňať?

Krb by mal byť šitý na mieru pre Vás a Vaše potreby! Krb, ktorý bude slúžiť na vykurovanie domu musí byť pravdaže nadimenzovaný tak, aby vedel pokryť tepelné straty domu aspoň čiastočne alebo v plnej miere, v závislosti od požiadavky. Krb by mal byť ozajstným majstrovským dielom, ktorý má nielen funkčnú, ale aj estetickú stránku zohľadnenú na 100%. No a v neposlednom rade by mal byť hlavne bezpečnýzdraviu nezávadný, keďže Vaše zdravie a zdravie Vašej rodiny by malo byť vždy na prvom mieste.

Aké výhody má vykurovanie domu s krbom alebo kachľovou pecou?

krbom alebo kachľovou pecou ušetríte peniaze na vykurovaní! Cena energií neustále rastie. Reakciou na tento vývoj je hľadanie variant stavieb, ktorých energetická náročnosť je čo možno najnižšia. V nízkoenergetických domoch môže byť krb alebo pec jediným ale aj alternatívnym zdrojom tepla. Výhodou krbu alebo pece v dome je fakt, že sa stávate nezávislým od vonkajších vplyvov a dokážete si objekt vykúriť a vytvoriť domácu pohodu bez potreby elektrickej energie, plynu alebo iných zdrojov. Najlepšie na tom je to, že zároveň ušetríte nezanedbateľnú čiastku peňazí, keďže drevo dlhodobo patrí medzi najlacnejšie zdroje. A nielen to! Kachľová pec alebo akumulačný krb zároveň pôsobí upokojujúco a má priaznivý vplyv na zdravie človeka.

Image
PEC SOMMERHUBER
Image
ROHOVÁ KRB BRUNNER ECKA

Aké sú výhody akumulačného krbu?

Sálavé teplo sa šíri rovnomerne všetkými smermi od zdroja. Nezohrieva vzduch, ale priamo predmety, od ktorých je vzduch druhotne ohrievaný. Preto vzduch nevysušuje a vytvára príjemnú klímu. Možno ho prirovnať k žiareniu slnka. Do kachľovej pece alebo akumulačného krbu sa jednoducho zamilujete!

Výhody sálavých stavieb - akumulačný krb a pec:

 • jedná sa o rovnomerné šírenie tepla, ktoré neprehrieva a nevysušuje sa vzduch v interiéri a nevíri prach
  minimalizuje sa teplotný rozdiel pri podlahe a pri strope (homogénne vykúrenie priestorov)
 • prevádzka akumulačnej/ sálavej stavby je ekonomicky výhodná (dosahuje 80 - 90% účinnosť a maximálne využitie energie získanej z horenia)
 • vyžaduje nenáročnú prevádzku (prikladá sa väčšinou v 4 až 12 hodinových intervaloch)
 • zaručene nižšia spotreba dreva
 • prevádzka kvalitnej kachľovej pece alebo akumulačného krbu  je ekologická (t.z., že má nízke emisné hodnoty)
 • priaznivo ovplyvňuje zdravie človeka (produkuje záporné ióny blahodárne pôsobiace na organizmus človeka)
 • masíruje nervové receptory (žiarenie má frekvenciu, ktorá sa dostáva presne do úrovne kože, kde sú umiestnené ukončenia nervových receptorov)

Oproti štandardnej sálavej stavbe má hypokaustový krb ešte tieto výhody:

 • možnosť rozvedenia sálavého tepla aj do iných miestností domu, respektíve na iné poschodia
 • prirodzený obeh horúceho vzduchu v uzavretých kanáloch
 • rovnomerné rozloženie teplôt v dome v rámci poschodí

Kontaktujte nás