Image
nordpeis krb

Krb nemusí byž vždy len biely

Patrik
22. november 2022

Zaujíma vás, akú farbu použiť pri maľovaní krbu? Pýtate sa, aké farby sú momentálne žiadané? Možno vám poskytneme malé tipy a inšpiráciu pre farebné riešenie vášho krbu.

 

ŽIVÝ A DYNAMICKÝ INTERIÉR
Najčastejšie a najbežnejšie je vidieť krb vyhotovený v bielej farbe. Je to skvelá klasika, ale krb nemusí byť vždy len biely! Ak však naberiete odvahu a namaľujete krb rovnakým odtieňom farby ako je stena, môžete tak dodať miestnosti určitú celistvosť a hĺbku. Farby v interiéri sú už nejaký čas veľkým trendom. Ako každý trend, aj trendy v bývaní podliehajú zmenám. Tieto zmeny však nie sú také rýchle, ako je to charakteristické v odevnom priemysle a nemenia sa z roka na rok. Vyvíjajú a menia sa postupne. Preto i keď sa rozhodnete zmeniť svoj interiér na farebný, určite nebudete mimo ani o rok či dva. Farbami je možné naviac vyjadriť cítenie majiteľa a dodať interiéru jedinečné vyžarovanie. Zároveň interiér jemne oživíte a bude dynamickejší. Návodov ako ladiť jednotlivé farebné odtiene medzi sebou je na internete mnoho.

 

AKÚ FARBU POUŽIŤ?
Napríklad firma ORTNER má vo svojej ponuke nátery a aj špeciálne farebné omietky, ktoré odolajú teplotám až do 150 °C. ORTNER farby sú dokonca schopné prekryť jemné prasklinky. Sú dodávané v dvanástich farebných odtieňoch, ktoré je možné medzi sebou kombinovať.

Ďalším riešením je špeciálny hladký špachtľovací tmel Fresco. Tento tmel je určený pre konečnú úpravu omietok kachľových pecí, krbov a omietaných vykurovaných stien. V ponuke je až 20 farebných odtieňov. Ak sa želaný odtieň nenachádza v sortimente, je možné jednotlivé odtiene vzájomne miešať. ORTNER Fresco otvára celý rad dizajnových možností. Vďaka tomuto tmelu je možné na povrchu kachlí napodobniť rôzne štruktúry a materiály. Napríklad povrch keramiky, betónu, štruktúru dreva, hladený mramorový povrch (ako je to pri benátskych hladených omietkach) alebo je možné doslova vykúzliť na stenách kachlí jedinečné umelecké dielo. Realizácia takejto špeciálnej omietky je náročnejšia a dobré je obrátiť sa na zručného odborníka.

VZHĽAD SUROVÉHO BETÓNU
Ďalším zaujímavým riešením je náter Northstar Concrete Paint od firmy NORDPEIS, ktorý imituje vzhľad betónu. Mnohí výrobcovia dodávajú už takzvané skladačky krbov a pecí v prevedení surového betónu, ktorý je mnohokrát nerovnorodý. Ak je však želaním povrch s jednoliatym vzhľadom betónu, je vhodné použiť náter Northstar Concrete Paint. Samozrejme je vhodný pre všetky druhy krbov a pecí. Nanášanie je možné širokým štetcom alebo valčekom. S penovými valčekmi je výsledok hladký, nanášanie štetcom zabezpečí určitú textúru a hĺbku.

Možnosti sú naozaj veľké. Vždy záleží na konkrétnom cítení majiteľov a na ich želaniach. So správnym výberom vám radi v našom krbovom štúdiu SVAROGUS vždy pomôžeme.

northpeis_02.jpg

Zdroj: J&R Inspire
Použité fotografie: Ortner GmbH; Nordpeis


 

Sledujte sociálne siete SVAROGUS a nechajte sa inšpirovať našími realizáciami krbov a pecí: