Krbové kachle a vložky sú stále v trende

Patrik
26. máj 2021

Pocit tepla, ktorý nám pohľad do plameňov prináša je pozostatkom ešte z čias praveku. Aj keď je to starý a nevedomý zvyk ľudí, tak rozhodne funguje. Jasným dôkazom je aj stále neutíchajúca obľuba a využívanie krbov, krbových kachieľ či krbových pecí a to nie len na chatách.

Krb stále zostáva obľúbeným prvkom interiérového dizajnu v moderných domoch. Práve vďaka moderným krbovým vložkám sa pohľad na plápolajúci oheň vrátil do našich príbytkov a rozhodne sa ho v blízkych rokoch nezbavíme.

MODERNÁ KRBOVÁ VLOŽKA JE DIZAJNÉRSKY SKVOST

Práve posun v dizajne a efektívnosti krbových vložiek je to, prečo sa vracajú naspäť do moderných interiérov. Pred rozvojom ústredného kúrenia bolo kúrenie v otvorenom krbe alebo kachliach na pevné palivo jedinou možnosťou vykurovania. Tento spôsob bol veľmi neefektívny a nepohodlný, pre vysokú spotrebu paliva a aj veľkú prašnosť v interiéri.

Rozvoj ústredného kúrenia tak zatlačil veľmi jednoducho a rýchlo tento spôsob vykurovania do úzadia krby vo väčšine domácnosti nahradili radiátory a neskôr aj elektrické vykurovanie. Avšak pohľad do plápolajúcich plameňov má stále svoje čaro a preto sa krbové kachle a krby napäť vrátili do našich príbytkov.

Tento návrat však jednoznačne podporil pokrok vo vývoji krbových vložiek. Bez toho by totiž ostali krbové kachle či krby iba prepychom bohatých. Dnes však už napríklad rohový krb nájdete aj v rohu bežnej obývačky, kde okrem vykurovania jednej miestnosti teplovodnými rozvodmi distribuuje teplo do celého domu.

shutterstock_1583813623.jpg

Okrem tejto funkcie si však stále plní aj svoju dekoračnú povinnosť. Veď sa stačí opýtať majiteľa bytu a často vám povie, že v krbe býva zväčša zaujímavejší program ako v televízii plnej reklám.

VYBERAŤ VŠAK TREBA KVALITU

Pokiaľ ste sa rozhodli pre kúpu či už krbových kachieľ, alebo kachľovej pece na chalupu, prípadne postaviť si krásny a moderný rohový krb priamo vo vašej obývačke, treba si dávať pozor na kvalitu. Pretože sa jedná vždy o značne vyššiu investíciu, je dôležité si vybrať správne a rozumne. Určite si nechajte vypracovať viacero návrhov krbových vložiek, aby ste mali predstavu o cene a dostupných možnostiach. Je lepšie zamerať sa na kvalitných výrobcov, napríklad ak vám nezávisle od seba odporučia viacerí predajcovia značku Hoxter, asi na tom niečo bude.

Pretože úplne najhoršia alternatíva by bola, ak by ste investovali do síce pekného krbu, ktorý bude dizajnérskou dominantou vašej obývačky, avšak pre nekvalitnú vložku ho nebudete môcť využívať. Vtedy namiesto plánovanej úspory prichádza iba znechutenie a pocit zbytočne vyhodených peňazí. Tak dúfame, že si vyberiete správne a budete si užívať aj vy čaro a teplo domáceho krbu.


 

Sledujte sociálne siete SVAROGUS a nechajte sa inšpirovať našími realizáciami krbov a pecí: