Moderný krb a kachľová pec ako dizajnový prvok interiéru

Aký typ krbu alebo pece vybrať?

A aké vlastnosti by mal mať skutočne dobrý krb? Dobrý krb by mal spĺňať hlavne Vaše požiadavky a potreby. Nedá sa teda všeobecne konštatovať, že tá alebo iná technológia či typ krbu je ideálny práve pre vás. O všetkom je lepšie poradiť sa najprv s odborníkom. Už pri prvej konzultácii Vás vieme zorientovať a spolu vieme nájsť to správne riešenie pre Vás, od výberu technológie až po finálne dizajnové prevedenie celého diela ako celku a zároveň súčasti interiéru Vášho domova.

 

CENOVÁ PONUKA NA KRB/ KACHĽOVÚ PEC

 

 

Aké sú aktuálne trendy v dizajne krbov či pecí?

V súčastnosti vyhrávajú čisté línie krbov a jednoduché tvary. Ako povrchová úprava sa pre krby najčastejšie používa tepluodolná kachliarska omietka. Takéto prevedenia sú často doplnené zaujímavými kontrastujúcimi prvkami. Môže sa jednať o keramické či kamenné rímsy, niky na drevo či dekoráciu alebo umelecké stvárnenie povrchov pomocou špeciálnych špachtľovacích techníkFresco“. Tie dodajú krbu neopakovateľnú jedinečnosť.

Tvarovo sú najžiadanejšie rohové krby, obojstranné alebo trojstranné presklenia krbových vložiek. Pri čelných preskleniach sú to zase širokouhlé formáty krbových vložiek. Uprednostňované sú hlavne dvierka s horevýsuvným mechanizmom otvárania. Dvierka krbovej vložky sa tak neodklápajú do piestoru, ale vysúvajú sa smerom hore. Dôležité je v tomto prípade dvojnásobne dbať na výber kvalitného výrobcu aby boli dvierka tesné, konštrukčne robusné a zároveň jemné a estetické na pohľad.

Do čoho sa oplatí investovať pri krbe, ktorý bude slúžiť ako dizajnový prvok interiéru?

Aj pri „dizajnovomkrbe platí jedno všeobecné pravidlo, ktoré hovorí, že "oheň je síce dobrý sluha, ale zlý pán" a bezpečnosť vás a vašej rodiny by vždy mala byť na prvom mieste. Ak bude krb aj funkčný, investícia by mala teda smerovať hlavne do kvalitných výrobkov a v neposlednom rade do kvalitného dodávateľa diela (kachliara ci kachliarskej firmy). Vysoká odbornosť je na mieste. Pretože nielen kvalitné výrobky robia dobré a bezpečné kachliarske dielo, ale závisí hlavne od kachliara do akej miery siaha jeho um, vedomosti a skúsenosti. Takto budete mať istotu, že dostanete to, čo ste hľadali a budete sa tešiť z krásne zhotoveného a plne funkčného krbu či pece po mnoho rokov.

Aké sú výhody akumulačného krbu?

Sálavé teplo sa šíri rovnomerne všetkými smermi od zdroja. Nezohrieva vzduch, ale priamo predmety, od ktorých je vzduch druhotne ohrievaný. Preto vzduch nevysušuje a vytvára príjemnú klímu. Možno ho prirovnať k žiareniu slnka. Do kachľovej pece alebo akumulačného krbu sa jednoducho zamilujete!

Výhody sálavých stavieb:

 • jedná sa o rovnomerné šírenie tepla, ktoré neprehrieva a nevysušuje sa vzduch v interiéri a nevíri prach
  minimalizuje sa teplotný rozdiel pri podlahe a pri strope (homogénne vykúrenie priestorov)
 • prevádzka akumulačnej/ sálavej stavby je ekonomicky výhodná (dosahuje 80 - 90% účinnosť a maximálne využitie energie získanej z horenia)
 • vyžaduje nenáročnú prevádzku (prikladá sa väčšinou v 4 až 12 hodinových intervaloch)
 • zaručene nižšia spotreba dreva
 • prevádzka kvalitnej kachľovej pece alebo akumulačného krbu  je ekologická (t.z., že má nízke emisné hodnoty)
 • priaznivo ovplyvňuje zdravie človeka (produkuje záporné ióny blahodárne pôsobiace na organizmus človeka)
 • masíruje nervové receptory (žiarenie má frekvenciu, ktorá sa dostáva presne do úrovne kože, kde sú umiestnené ukončenia nervových receptorov)

Oproti štandardnej sálavej stavbe má hypokaustový krb ešte tieto výhody:

 • možnosť rozvedenia sálavého tepla aj do iných miestností domu, respektíve na iné poschodia
 • prirodzený obeh horúceho vzduchu v uzavretých kanáloch
 • rovnomerné rozloženie teplôt v dome v rámci poschodí

Kontaktujte nás