Obklad na krb - aký je vhodný typ?

Patrik
12. máj 2016

Neviete aký obklad na krb zvoliť, prípadne čo je vhodné riešenie? Obklad krbu by mal spĺňať určité parametre v závislosti od typu a takisto od vlastností krbu. Ak zvažujete napríklad drevený ...

Neviete aký obklad na krb zvoliť, prípadne čo je vhodné riešenie? Obklad krbu by mal spĺňať určité parametre v závislosti od typu a takisto od vlastností krbu. Zvažujete napríklad drevený obklad na krb a neviete či je to vhodná a bezpečná voľba?  Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

To, čím bude krb obložený, závisí hlavne od samotnej konštrukcie krbu a použitej technológie. Mám tým na mysli spôsob odovzdávania tepla cez plášť krbu, čiže: či ide o krb teplovzdušný alebo akumulačný.  Akumulačný krb má teda vyššie povrchové teploty a v tomto prípade treba používať výlučne obklady na prírodnej báze a lepiť ich kachliarskym lepidlom na to určeným. Takisto je dôležité z akých materiálov je krb postavený a či konštrukcia krbu vôbec unesie váhu obkladu. Ideálne je pri samotnom navrhovaní krbu už rátať aj s povrchovou úpravou a všetko pripraviť tak, aby zákazník potom nemal zbytočné starosti. Za špeciálnych okolností je možné krb v určitej časti obložiť aj drevom, avšak pozor! Drevo je horľavý materiál a v tomto prípade treba brať do úvahy nielen samotnú povrchovú teplotu krbu, ale aj styčné časti nad krbovou vložkou a v blízkosti vetracích mriežok.  Všetko je prirodzene potrebné konzultovať z kachliarom. Určite nenechávajte samotnú realizáciu obkladu krbu na štandardného obkladača, ktorý nedisponuje vedomosťami o povahe krbu a tiež nemá špeciálne lepiace zmesi na to určené. Môže sa vám to vypomstiť v podobe trhlín alebo opadávaním obkladu, čo v konečnom dôsledku narobí nepeknú galibu napríklad aj na vašej krásnej novo položenej podlahe. 

Osobne vždy odporúčam voliť prírodné materiály, ktoré pri nahriatí nevylučujú karcinogénne zložky. Ideálnym materiálom je keramika. Keramické kachlice totiž vyžarujú infračrvené žiarenie vo frekvenciách, ktoré masírujú naše nervové receptory tesne pod povrchom pokožky. Pri akumulačných krboch a peciach treba brať do úvahy aj samotnú hrúbku obkladu. Čím bude obklad na krb hrubší, tým pomalšie bude teplo cez plášť krbu prestupovať a vo vnútri krbu budú zvýšené teploty. Príliž hrubé obklady vám môžu napríklad spôsobiť to, že sa vám zavaria ložiská na horevýsuvnom mechanizme krbovej vložky práve v dôsledku vysokých vnútorných teplôt.

Medzi ďalšie vhodné materiály pre obklad na krb patria: kamenné obklady (veľkoplošné alebo remienkové), lícové tehly, žiarobetónové platne, mramor, žula, travertín, pieskovec a špeciálne povrchové úpravy fresco. Práve fresco vie pekne nahradiť napríklad nepoužiteľný drevený obklad na krb. 

 

Pozrite si aj iné riešenia obkladu na krb v sekcii "naše realizácie" alebo po stlačení odkazu nižšie. Určite spolu nájdeme to pravé orechové, čo dodá vášmu krbu a interiéru punc.

UKÁŽKY REALIZÁCIÍ KRBOV A OBKLADOV

Potrebujete pomôcť? Kontaktujte nás.