Podľa čoho si vybrať správnu krbovú vložku?

Patrik
19. január 2021

Teplo sálajúce z krbu alebo krbových kachlí je snom hádam každej rodiny. Príjemné teplo domova, ktoré vyčaruje tú správnu atmosféru je investícia, ktorá sa vám vráti - či už v podobe ušetrených peňazí za teplo alebo sa postará minimálne o pocit luxusu vo vašej obývačke.

Poradíme vám, ako si správne vybrať krbovú vložku, aby ste sa neskôr nemuseli chytať za hlavu.

Správny výber krbovej vložky

Nič nie je horšie ako panika a nerozhodnosť, ktorá sa dotkne každého, kto stavia alebo rekonštruuje dom. Ktorá krbová vložka bude najvhodnejšia? Ako zladiť estetiku celého priestoru s dizajnom krbu?

Najskôr si treba odpovedať na pár základných otázok. Medzi nimi sú napríklad informácie o veľkosti plochy, ktorú chcete krbom vykúriť, ale aj plochy, ktorú viete krbovej vložke obetovať. Plánuje vykurovať iba jednu miestnosť, alebo má byť príjemne teplo aj v tých vedľajších? A čo prieduchy? Zmierili by ste sa s teplom, ktoré by k vám do izby prichádzalo zarovno s hlukom a prachom z inej miestnosti? Možno vám bude oveľa viac vyhovovať, ak vďaka jednej krbovej vložke vykúrite celú domácnosť a ešte sa aj postaráte o vždy teplú vodu.  Ďalej za premyslenie stojí aj to, či má krbová vložka vziať za teplotu v domácnosti plnú zodpovednosť alebo pôjde len o doplnkovú formu vykurovania.

Správny výber krbovej vložky je najlepšie nechať na odborníka aby ste niečo náhodou nepredimenzovali alebo opačne nepodcenili. Inak môže byť krb zbytočne stratená investícia. Podľa vašich preferencií a povahy priestoru, vám dokážeme nájsť riešenie šité na mieru. Nie je jedno, či sa rozhodnete pre plynové, teplovodné alebo teplovzdušné krby. Všetko má aj svoje plusy, aj mínusy – čo je úplne normálne a bežné. Pozor si dávajte aj na veľkosť a výkon krbovej vložky, ktorý by mal zohľadňovať tepelné straty priestoru, ktorý bude vykurovať priamo alebo nepriamo.

Príjemným bonusom krbových vložiek je, ak využívajú externý prívod vzduchu na spaľovanie, čo oceníte najmä v prípade nízkoenergetických stavieb. Vzduch v miestnosti nebude pôsobiť vydýchane ani v prípade, že dlhšie neotvoríte okno. Komu sa nechce pri údržbe krbu stráviť večnosť, poobzerá sa po krbových vložkách s bezroštovým horením. Každý má iné preferencie, no zhodneme sa na tom, že neustále prikladanie do ohňa alebo čistenie skla vie byť poriadna otrava. Preto sú moderné krbové vložky opatrené technológiou samočistenia a drevo spaľujú tak, aby opätovné prikladanie bolo komfortné, pretože si dlhšie udržia žeravú pahrebu. 


Najžiadanejším typom krbov sú v súčasnosti akumulačné a teplovzdušné krby. Dvojitým presklením v kombinácii so sálavým krbom sa zamedzuje prekúreniu miestností a zlepší sa aj samotné horenie v ohnisku vložky.

Krbové vložky s hore-výsuvnými dvierkami alebo bočným otváraním?

Na trhu je množstvo krbových vložiek – rohové, obojstranné či dokonca trojstranné. Všetko závisí od toho, koľko miestností chcete vykurovať súčasne a odkiaľ sa plánujete na oheň pozerať pri vychutnávaní šálky čaju či dobrého vína. Ak chcete vykurovať iba príležitostne, napr. na chate, určite sú vhodnejšie krbové vložky zhotovené s oceľovým korpusom a šamotovou výstelkou ohniska. Liatinová vložka by vám mohla pri náhlom vykúrení dokonca aj popraskať.

Krbové vložky s výsuvnými dvierkami sú síce drahšie, no aspoň neuberajú z priestoru pri manipulácii s krbom, čo oceníte najmä v prípade menších miestností. Kvôli čisteniu sa všetky hore-výsuvné dvierka dodatočne otvárajú do strany alebo sa vyklápajú. Výhodou je, že pri otváraní hore-výsuvu sa minimalizuje šanca vypadnutia popola na zem alebo vydymenia priestoru. Ak sa rozhodnete pre krbovú vložku s bočným otváraním, pri prikladaní môže teda dochádzať k úniku dymu ponad dvierka, čo vám ale v prípade, že túto charakteristickú vôňu milujete, nebude vôbec prekážať. Horšie je, ak je vydymovanie veľmi silné, hlavne pri vložkách s plytkým ohniskom a zle vyriešeným odťahom spalín. Potom hore-výsuvný mechanizmus dvierok určite oceníte nielen kvôli jednoduchosti manipulácie, ale aj funkčnosti. Zo skúseností už vieme poradiť čo funguje a čomu sa je lepšie vyvarovať.

 

Sledujte sociálne siete SVAROGUS a nechajte sa inšpirovať našími realizáciami krbov a pecí: