Image
kominova skrtiaca klapka

Prečo sa rozhodnúť aj pre doplnkovú výbavu krbu?

Patrik
12. január 2023

Staviate nový dom či rekonštruujete ten starý a hľadáte spoľahlivý krb, ktorý by zapadol do vašej obývačky? Vedeli ste, že aj krb môže mať rôzne prvky výbavy? V tomto článku vám zhrnieme tú najdôležitejšiu doplnkovú výbavu pre váš vysnívaný krb.

 

Pri výbere správneho krbu si treba uvedomiť, že kvalitne postavený krb vám vydrží desaťročia. Netreba preto na jeho materiáloch a výbave šetriť. Vo väčšine prípadov sa to nevypláca a odzrkadlí sa to na jeho funkčnosti, spoľahlivosti či zdravotnej nezávadnosti...

EXTERIÉROVÝ PRÍVOD VZDUCHU

Exteriérový prívod vzduchu do krbovej vložky je častokrát podceňovaný doplnok. Pripojenie krbovej vložky, či krbových kachlí na exteriérový prívod vzduchu, je však v dnešnej dobe pasívnych a nízkoenergetických domov, prakticky nutnosť. Procesu horenia v krbovej vložke či kachliach sa v týchto prípadoch nedostáva dostatočné množstvo vzduchu a preto je potrebné zabezpečiť dostatočný prísun vzduchu z exteriéru.

Ak by ste prívod vzduchu pre horenie z exteriéru nemali, tak v praxi by to znamenalo, že krbová vložka by nasávala vzduch z miestnosti. Často by ste museli v miestnosti vetrať, pretože by v nej bolo na nevydržanie a to práve kvôli chýbajúcemu kyslíku, ktorý by spotreboval krb na jeho správne horenie. Efektívnosť vyrobeného tepla by sa teda strácala, nehovoriac o tom, že takéto riešenie môže byť v menších priestoroch aj zdraviu nebezpečné.


Obr. Napojenie exteriérového vzduchu ku krbovej vložke

KOMÍNOVÁ ŠKRTIACA KLAPKA

Komínová škrtiaca klapka je oceľová alebo nerezová rúra vybavená otočným tanierom v jej strede, tiahlom alebo tyčou pre reguláciu taniera a regulačným gombíkom. Slúži na uzatváranie a otváranie dymovodového prierezu, a teda na reguláciu ťahu komína. V praxi to znamená, že vďaka komínovej klapke dokážete znížiť ťah komína – oheň bude horieť o čosi pomalšie. Po dohorení je zas možné komínovú klapku uzavrieť a naakumulované teplo tak udržať dlhšie v priestore krbu.


Obr. Komínová škrtiaca klapka

VNÚTORNÁ AKUMULAČNÁ MASA

Pod pojmom vnútorná akumulačná masa rozumieme ťažké akumulačné materiály použité vo vnútri krbovej obstavby. Tieto špeciálne materiály, zachytávajú prvé nápory tepla a následne teplo odovzdávajú sálaním na akumulačný plášť krbu. Zvyčajne sa umiestňujú medzi krbovou vložku a izoláciou zadných stien. Majú schopnosť nabiť sa teplom a udržať ho po dlhší čas v priestore krbu. Vnútorná akumulačná masa je teda ideálnym doplnkom pre každého, kto si chce vychutnávať príjemne sálajúce a postupne uvolňujúce sa teplo v domácnosti.


Obr. Použitie vnútornej akumulačnej masy Magnetherm okolo krbovej vložky:

Kvalitná krbová vložka obstavaná spoľahlivými a overenými kachliarskymi materiálmi vám vydrží desaťročia. Ak sa rozhodnete do krbu investovať, tak určite odporúčame zakúpiť aj všetky vyššie spomínané doplnkové časti krbu. Takýto krb je špičkou na trhu a spoľahlivo bude slúžiť vám a vašej rodine dekády rokov. Nie je nad upokojujúci pocit, ktorý vám dodá plápolajúci a hrejivý ohník v srdci vášho domova.

V prípade záujmu vám odporúčame využiť náš konfigurátor krbu, vďaka ktorému získate návrh aj cenovú ponuku ihneď. S detailným rozpracovaním a ďalšími otázkami vám radi pomôžeme priamo v našom krbovom štúdiu SVAROGUS vo Vajnoroch. Tešíme sa na vás.

 


 

Sledujte sociálne siete SVAROGUS a nechajte sa inšpirovať našími realizáciami krbov a pecí: