Predchádzajte poškodeniu skla na dvierkach krbovej vložky - časť 1

Patrik
28. august 2023

Sklo na dvierkach kozubovej, vykurovacej vložky alebo ohniska pece je vystavované opakovanému pôsobeniu vysokých teplôt z horiaceho paliva. Je zvyčajne osadené do kovového rámu dvierok s dilatáciou, ktorá umožňuje sklu pôsobením teploty sa rozťahovať a naopak sťahovať pri ochladení. Ako ho čistit, tak, aby ste ho nepoškodili?

Aby sklo nebolo v priamom kontakte s kovom, tak je medzi nimi umiestnené keramické tesnenie odolné voči vysokým teplotám. Takto vzniká pružné uloženie. Tesnenie dvierok sa častokrát môže poškodiť rôznymi vplyvmi, preto je pred sezónou dôležitá jeho kontrola. Znehodnotenie tesnenia vedie často k tomu, že sklo praskne. Jeho výmena môže byť veľmi finančne náročná, nakoľko kvalitné vložky sú vybavené keramickým sklom, častokrát so špeciálnou úpravou povrchu so zvýšenou odolnosťou voči usadzovaniu sadzí. Pretože nie je možné držať sklá všetkých modelov a od všetkých značiek skladom, tak servis musí sklo objednať od výrobcu na konkrétnu vložku. Tento proces môže byť naviac časovo náročný. Preto je dôležité poznať, ako predchádzať jeho poškodeniu.

Tesnenie dvierok sa môže poškodiť prekurovaním, priamym pôsobením ohňa či chemicky

CHEMICKÉ POŠKODENIE

Obzvlášť dôležité je upozorniť na poškodenie tesnenia častokrát aj celých dvierok pôsobením chemických látok. Žiaden žiaruvzdorný materiál, pokiaľ sa nejedná o produkt so špeciálnou priemyselnou aplikáciou, nie je odolný voči chemikáliám. Pod chemickou látkou rozumieme predovšetkým rôzne čističe na sklá, ale aj nevhodné palivo.

Najčastejšie poškodenie spôsobujú rôzne chemické čističe. Tieto obyčajne užívatelia nastriekajú priamo na sklo dvierok. Agresívna chemikália steká dolu na tesnenie a tesnenie je chemickými látkami poškodzované, čo spôsobuje jeho stvrdnutie. Pružné osadenie skla prestane plniť svoj účel. Pôsobením teploty sa sklo rozťahuje, ale kvôli stvrdnutému tesneniu nemá priestor, dochádza k pnutiu, ktoré môže viesť až k jeho prasknutiu. Čističe sa preto nesmú nikdy striekať priamo na sklo, ale na utierku, ktorou je možné následne sklo vyčistiť. Nikdy nezabudnite sklo po chemickom čistení ešte dočistiť vlhkou handričkou namočenou v čistej vode, aby na skle neostali zbytky chemikálií. Zbytky môžu spôsobiť farebné zmeny na skle.

Na obrázkoch dolu sú ukážky toho, ako vypadá prasknuté sklo a poškodené tesnenie kvôli zatečenému chemickému čističu (archív oddelenia servisu J&R Inspire

Najlepším a najekologickejším čističom skla dvierok na kozubovej vložke alebo peci je vlhká utierka a kvalitný popol priamo z ohniska. A navyše je aj najlacnejší.

Aj spaľovanie nevhodného paliva môže spôsobovať tvorbu agresívnych látok vo vnútri vložky. Rôzne natierané, impregnované, lepené drevo, dosky alebo drevotrieska sú preto nevhodné pre zodpovedné kúrenie. Splodiny poškodzujú vnútorné výstelky a použité konštrukčné materiály vložiek a ohnísk, dymovody, komíny a nepriaznivo vplývajú na životné prostredie. Vzniknuté splodiny a popol sú jedovaté. Pri použití správneho paliva s vlhkosťou do 15-20% je pôžitok z ohňa viditeľný. Oheň je krásny žlto-oranžový a jasný. Ohnisko a sklo ostávajú naviac nezačmudené a unikajúci dym z komína nie je takmer vôbec viditeľný. Všade, kde uvidíte čierny dym z komína, sa buď nekúri správne alebo sa nekúri vhodným palivom!

Zdroj: J&R Inspire


 

Sledujte sociálne siete SVAROGUS a nechajte sa inšpirovať našími realizáciami krbov a pecí: