STAVBA KRBU – BEZPEČNE ALEBO SVOJPOMOCNE? | VIDEO

Patrik
27. november 2020

Ako postaviť krb, ktorý je plne funkčný, bezpečný a v budúcnosti s ním nebudete mať žiadne starosti alebo obavy o svoje zdravie pri jeho používaní?

V dnešnej uponáhľanej dobe by ľudia chceli naraz vedieť robiť takmer všetko. To však nie je úplne možné, pretože každý je najlepším odborníkom práve vo svojej oblasti. Platí to aj pri stavbe krbov.

NEDOSTATOČNÉ INFORMÁCIE 

Veľa ľudí má o stavbe krbov nedostatočne informácie, ba priam až nulové. Preto sa snažia zorientovať v tejto problematike. Dôležité však je, že odkiaľ čerpajú tieto informácie.

Vo všeobecnosti platí, že čim viac o krboch človek zisťuje a vie, tak tým skôr sa rozhodne vyhľadať odborníka. Je to práve preto, že kachliarske remeslo nie je až taká jednoduchá záležitosť ako sa možno na prvý pohľad zdá. Pri profesionálnej a zdravotne nezávadnej realizácií krbu sa pracuje so špeciálnymi kachliarskymi materiálmi, ktoré bežne v stavebníctve nezoženiete. Dôležité je tiež vedieť s takýmito materiálmi správne pracovať.

Odporúčame preto vyhnúť sa amatérskym a rôznym kutilským stránkam o svojpomocnej stavbe krbu. Informácie na takýchto stránkach môžu byť skreslené alebo neúplné, čo môže skončiť aj katastrofou v podobe vyhoreného domu. Najlepšou a najbezpečnejšou voľbou pri stavbe krbu je vyhľadanie odborníka – skúseného kachliara, ktorý vám správne nadimenzuje krb a zodpovie na všetky vaše otázky.

RIADTE SA TÝMITO KROKMI

1. Oslovte odborníkov.

Prvým krokom pri stavbe krbu je správne nadimenzovanie stavby. Krb by mal byť navrhnutý vzhľadom na tepelné nároky priestoru, ktorý ma vykurovať. Nemal by byť predimenzovaný a ani poddimenzovaný. Tomu zodpovedá aj správny výber krbovej vložky a vyriešenie všetkých technických záležitostí ako: exteriérový / interiérový prívod vzduchu, bezpečný odvod spalín, správny návrh typu obstavby, odvetranie, atď. O ideálny návrh stavby po technickej aj estetickej stránke sa s radosťou postávame v krbovom štúdiu SVAROGUS.

2. Pozor na zavádzanie

Preverujte z akých zdrojov čerpáte informácie. Názory vašich známych môžu veľa krát obsahovať užitočné informácie, nespoliehajte sa však iba na ne. Overeným zdrojom je vždy skúsený kachliar alebo kachliarska firma, ktorá má dlhoročné praktické skúsenosti v tejto oblasti.

3. Rozhodnite sa správne

Kvalitná a bezpečná stavba krbu si vyžaduje roky praxe. Pri svojpomocnej stavbe krbu môžete naraziť na problémy, ktoré keď neviete správne vyriešiť, tak vám môže dokonca vyhorieť dom. V lepšom prípade skončíte s krbom, ktorý postáva ako nefunkčný monument v priestore a zistíte, že sa v podstate nedá používať. Nešetrite preto tam, kde by sa vám to mohlo v konečnom dôsledku vypomstiť. Pomôžeme vám spraviť dobré obchodné rozhodnutie, ktoré nebudete ľutovať ani za rok, dva, či desať rokov.


Foto: Realiazácia sálavo-teplovzdušného krbu s krbovou vložkou Kobok – Chopok R90-S/330 LD 670/510.

Sledujte sociálne siete SVAROGUS a nechajte sa inšpirovať našími realizáciami krbov a pecí: