Image
pec brula

Takto sa dnes kúri drevom v peci

Patrik
12. júl 2023

Výsledkom kúrenia akumulačnou pecou je dlhodobo udržateľné a zdravé sáevé teplo. Práve takéto teplo je výhodou systému akumulačných pecí. V porovnaní s teplovzdušným vykurovaním, fungujúcim na princípe konvenkcie, ktorý ohrieva len vzduch, akumulačná pec uvoľňuje teplo postupne a rovnomerne do miestnosti vo forme zdrávého, sálavého tepla. Toto teplo neohrieva vzduch, ale ukladá sa do okolitých predmetov, z ktorých následne sála.

AKO TO V PECI VŠETKO FUNGUJE?

Keď sa v ohnisku rozhorí oheň, spaliny prúdia cez ťahový systém vyhotovený zo šamotových tvaroviek, ktoré teplo zo spalín príjmu a uložia. Ťahový systém je nadimenzovaný tak, aby horúce spaliny najprv prešli celou pecou, predtým ako výjdu von komínom. Takto vytvorené teplo z akumulačnej pece je naakumulované a uvoľňuje sa po dlhú dobu. Sálavé teplo, ktoré sa týmto spôsobom vytvára, nezohrieva vzduch, ale okolité predmety, na ktoré dopadá - ako slnečný lúč. Z tohto dôvodu pri akumulačnej peci postačuje relatívne nízka teplota vzduchu v priestore a my predsa pociťujeme príjemné teplo. Čím je akumulačná pec väčšia, tým je aj vyššia hmotnosť a väčšia dĺžka zabudovaných akumulačných ťahov. V akumulačnej peci sa obvykle prikladá raz za 12 hodín. Potom ako sa v nej zakúri drevom, približne po 1-2 hod. zhorí dávka paliva, ktorá je väčšia ako v krbe, ťahy a obstavba pece sa postupne nahrejú. A takto to vypadá vo vútri pece: obrázok s rezom pece s Brula ohniskom a akumulačnými ťahmi.

pec brula

NAJDÔLEŽITEJŠIE JE AKUMULAČNÉ OHNISKO

Ohnisko je srdcom pece, v ktorom vzniká to najväčšie teplo. Preto je dôležité zvoliť si správne. Ideálnym riešením môže byť šamotové ohnisko do pecí od firmy Brula. 

Výhody ohnísk Brula:
Kompaktné - ohniská sú kompaktné a vďaka štandarizovaným rozmerov ponúkajú optimálne využitie priestoru 
Kompletné - ohnisko je dodávané ako komplet vrátane dvierok, podstavca, murovacej malty, výstupu ohniska a prívodom vzduchu

V ponuke je množstvo modelov s rovným, rohovým aj obojstranným presklením a s rozličnými veľkosťami presklenia:

Na želanie je možné ohniská Brula vybaviť rôznymi rámami - od rámov z nehrdzavejúcej ocele až po masívny rám s hrúbkou 6 mm s maximálnou hĺbkou 8 cm. Ohniská Brula sú testované na emisie podľa európskej normy EN 13229.

Pre dokonalé spaľovanie Brula odporúča automatickú reguláciu horenia. Ponúka dve alternatívy: BRULA NEO - profesionálne všestranná regulácia (Obr.1) a BRULA BASIC (Obr. 2) - základná, jednoduchšia verzia regulácie:

Ak plánujete stavbu pece, kontaktujte nás, radi vám s celou realizáciou stavby odborne poradíme a postavíme.

akumulacne pece brula

Zdroj: J&R Inspire