Teplovzdušný krb alebo akumulačný krb a pec

AKUMULAČNÝ, SÁLAVÁ A TEPLOVZDUŇÝ KRB - ROZDIELYAký je rozdiel medzi sálavým - akumulačným krbom a teplovzdušným krbom?

Sálavé teplo sa šíri rovnomerne všetkými smermi od zdroja. Nezohrieva vzduch, ale priamo predmety, od ktorých je vzduch druhotne ohrievaný. Preto vzduch nevysušuje a vytvára príjemnú klímu na rozdiel od teplovzdušného krbu. Akumulačný krb možno prirovnať k žiareniu slnka. Do kachľovej pece alebo akumulačného krbu sa jednoducho zamilujete! Akumulačný krb má tepelnú zotrvačnosť, dokáže absorbovať vytvorené teplo a postupne ho do priestoru uvoľňovať v menších dávkach aj dlho po dohorení ohňa.

Teplovzdušný krb sa nehodí do malých priestorov alebo domov s nižšími tepelnými nárokmi. Teplovzdušným krbom by ste si priestor rýchlo prekúrili a vytvorili tepelný diskomfort. Teplovzdušný krb ohrieva vzduch (vysušuje ho) a teplo odovzdáva na základe prúdenia. Vytvára tepelné zóny, čiže nie je teplo rovnomerne šírené. Hodí sa skôr do víkendových domov a chát, ktoré nie sú permanentne obývané. V tomto prípade by ste dlho čakali kým by sa akumulačný krb nahrial. Je však možné zhotoviť aj kombinovanú stavbu krbu. Podľa potreby sa vie krb správať raz ako teplovzdušný a inokedy ako akumulačný v závisloti od Vašich potrieb.

Aký typ krbu zvoliť?

Všetko závisí od toho kde bude krb umiestnený a na čo hlavne sa bude využívať. Oslovte nás a my Vám pomôžeme pri výbere a voľbe správneho krbu či vykurovacieho systému.

Čo všetko by mal krb alebo pec spĺňať?

Krb by mal byť šitý na mieru pre Vás a Vaše potreby! Krb, ktorý bude slúžiť na vykurovanie domu musí byť pravdaže nadimenzovaný tak, aby vedel pokryť tepelné straty domu aspoň čiastočne alebo v plnej miere, v závislosti od požiadavky. Krb by mal byť ozajstným majstrovským dielom, ktorý má nielen funkčnú, ale aj estetickú stránku zohľadnenú na 100%. No a v neposlednom rade by mal byť hlavne bezpečnýzdraviu nezávadný, keďže Vaše zdravie a zdravie Vašej rodiny by malo byť vždy na prvom mieste.

CENOVÁ PONUKA NA KRB/ PEC

SÁLAVÁ PEC S LAVICOU

TRADIČNÁ KACHĽOVÁ PEC

Aké sú výhody akumulačného krbu oproti teplovzdušnému?

Výhody sálavých stavieb - akumalčný krb a pec:

 • jedná sa o rovnomerné šírenie tepla, ktoré neprehrieva a nevysušuje sa vzduch v interiéri a nevíri prach
  minimalizuje sa teplotný rozdiel pri podlahe a pri strope (homogénne vykúrenie priestorov)
 • prevádzka akumulačnej/ sálavej stavby je ekonomicky výhodná (dosahuje 80 - 90% účinnosť a maximálne využitie energie získanej z horenia)
 • vyžaduje nenáročnú prevádzku (prikladá sa väčšinou v 4 až 12 hodinových intervaloch)
 • zaručene nižšia spotreba dreva
 • prevádzka kvalitnej kachľovej pece alebo akumulačného krbu  je ekologická (t.z., že má nízke emisné hodnoty)
 • priaznivo ovplyvňuje zdravie človeka (produkuje záporné ióny blahodárne pôsobiace na organizmus človeka)
 • masíruje nervové receptory (žiarenie má frekvenciu, ktorá sa dostáva presne do úrovne kože, kde sú umiestnené ukončenia nervových receptorov)

Oproti štandardnej sálavej stavbe má hypokaustový krb ešte tieto výhody:

 • možnosť rozvedenia sálavého tepla aj do iných miestností domu, respektíve na iné poschodia
 • prirodzený obeh horúceho vzduchu v uzavretých kanáloch
 • rovnomerné rozloženie teplôt v dome v rámci poschodí

Kontaktujte nás