Teplovzdušný krb alebo akumulačný krb a pec

AKUMULAČNÝ, SÁLAVÁ A TEPLOVZDUŇÝ KRB - ROZDIELYAký je rozdiel medzi sálavým - akumulačným krbom a teplovzdušným krbom?

Sálavé teplo sa šíri rovnomerne všetkými smermi od zdroja. Nezohrieva vzduch, ale priamo predmety, od ktorých je vzduch druhotne ohrievaný. Preto vzduch nevysušuje a vytvára príjemnú klímu na rozdiel od teplovzdušného krbu. Akumulačný krb možno prirovnať k žiareniu slnka. Do kachľovej pece alebo akumulačného krbu sa jednoducho zamilujete! Akumulačný krb má tepelnú zotrvačnosť, dokáže absorbovať vytvorené teplo a postupne ho do priestoru uvoľňovať v menších dávkach aj dlho po dohorení ohňa.

Teplovzdušný krb sa nehodí do malých priestorov alebo domov s nižšími tepelnými nárokmi. Teplovzdušným krbom by ste si priestor rýchlo prekúrili a vytvorili tepelný diskomfort. Teplovzdušný krb ohrieva vzduch (vysušuje ho) a teplo odovzdáva na základe prúdenia. Vytvára tepelné zóny, čiže nie je teplo rovnomerne šírené. Hodí sa skôr do víkendových domov a chát, ktoré nie sú permanentne obývané. V tomto prípade by ste dlho čakali kým by sa akumulačný krb nahrial. Je však možné zhotoviť aj kombinovanú stavbu krbu. Podľa potreby sa vie krb správať raz ako teplovzdušný a inokedy ako akumulačný v závisloti od Vašich potrieb.

Aký typ krbu zvoliť?

Všetko závisí od toho kde bude krb umiestnený a na čo hlavne sa bude využívať. Oslovte nás a my Vám pomôžeme pri výbere a voľbe správneho krbu či vykurovacieho systému.

Čo všetko by mal krb alebo pec spĺňať?

Krb by mal byť šitý na mieru pre Vás a Vaše potreby! Krb, ktorý bude slúžiť na vykurovanie domu musí byť pravdaže nadimenzovaný tak, aby vedel pokryť tepelné straty domu aspoň čiastočne alebo v plnej miere, v závislosti od požiadavky. Krb by mal byť ozajstným majstrovským dielom, ktorý má nielen funkčnú, ale aj estetickú stránku zohľadnenú na 100%. No a v neposlednom rade by mal byť hlavne bezpečnýzdraviu nezávadný, keďže Vaše zdravie a zdravie Vašej rodiny by malo byť vždy na prvom mieste.

CENOVÁ PONUKA NA KRB/ PEC

KRB S VYHRIEVANOU LAVICOU

PECS VYHRIEVANOU LAVICOU

Aké výhody má vykurovanie domu s krbom alebo kachľovou pecou?

krbom alebo kachľovou pecou ušetríte peniaze na vykurovaní! Cena energií neustále rastie. Reakciou na tento vývoj je hľadanie variant stavieb, ktorých energetická náročnosť je čo možno najnižšia. V nízkoenergetických domoch môže byť krb alebo pec jediným ale aj alternatívnym zdrojom tepla. Výhodou krbu alebo pece v dome je fakt, že sa stávate nezávislým od vonkajších vplyvov a dokážete si objekt vykúriť a vytvoriť domácu pohodu bez potreby elektrickej energie, plynu alebo iných zdrojov. Najlepšie na tom je to, že zároveň ušetríte nezanedbateľnú čiastku peňazí, keďže drevo dlhodobo patrí medzi najlacnejšie zdroje. A nielen to! Kachľová pec alebo akumulačný krb zároveň pôsobí upokojujúco a má priaznivý vplyv na zdravie človeka.

SÁLAVÁ PEC S LAVICOU

TRADIČNÁ KACHĽOVÁ PEC

Aké sú výhody akumulačného krbu oproti teplovzdušnému?

Výhody sálavých stavieb - akumalčný krb a pec:

 • jedná sa o rovnomerné šírenie tepla, ktoré neprehrieva a nevysušuje sa vzduch v interiéri a nevíri prach
  minimalizuje sa teplotný rozdiel pri podlahe a pri strope (homogénne vykúrenie priestorov)
 • prevádzka akumulačnej/ sálavej stavby je ekonomicky výhodná (dosahuje 80 - 90% účinnosť a maximálne využitie energie získanej z horenia)
 • vyžaduje nenáročnú prevádzku (prikladá sa väčšinou v 4 až 12 hodinových intervaloch)
 • zaručene nižšia spotreba dreva
 • prevádzka kvalitnej kachľovej pece alebo akumulačného krbu  je ekologická (t.z., že má nízke emisné hodnoty)
 • priaznivo ovplyvňuje zdravie človeka (produkuje záporné ióny blahodárne pôsobiace na organizmus človeka)
 • masíruje nervové receptory (žiarenie má frekvenciu, ktorá sa dostáva presne do úrovne kože, kde sú umiestnené ukončenia nervových receptorov)

Oproti štandardnej sálavej stavbe má hypokaustový krb ešte tieto výhody:

 • možnosť rozvedenia sálavého tepla aj do iných miestností domu, respektíve na iné poschodia
 • prirodzený obeh horúceho vzduchu v uzavretých kanáloch
 • rovnomerné rozloženie teplôt v dome v rámci poschodí
Kontaktujte nás
Left
Right
CAPTCHA
Účelom tejto otázky je zabránenie spamu.