Image
akumulacny krb

Všetko, čo ste chceli vedieť o údržbe krbu a báli ste sa opýtať

Patrik
13. november 2020

Investovali ste do kvalitného krbu a chcete mu dopriať aj patričnú starostlivosť? Poradíme vám, ako sa oň postarať, aby prinášal teplo vášmu domovu a vyzeral ako nový čo najdlhšie.

Kvalitný krb potrebuje kvalitné palivo

Existuje množstvo materiálov, ktoré pri kontakte s ohňom horia a prinášajú teplo. Len zopár je však vhodných na kvalitné a zdraviu nezávadné vykurovanie. Medzi ne patria napríklad drevené peletky, drevené brikety a samozrejme klasické drevo.

Ak preferujete kúrenie klasickým drevom, tak majte na pamäti, že drevo musí byť dôkladne vysušené. Na správne kúrenie treba používať drevo s obsahom vlhkosti nižším ako 20 %. Zodpovedá to asi dvom rokom schnutia. Ak by ste použili mokré drevo, tak riskujete nadmerne zadymené sklo krbu, poškodenie dymovodu, čí dokonca samotného komína. V krbe za žiadnych okolností nepoužívajte lakované drevo a ani drevotriesku.

Ak nemáte priestor pre sušenie a odkladanie dreva, odporúčame použiť drevené brikety. Vyrábajú sa z drvenej drevnej hmoty a následne sa lisujú sa za veľkého tlaku do rôznych tvarov. Sú jednoducho dostupné a pri skladovaní v suchu takmer nenasávajú vlhkosť. Sú teda ihneď pripravené na použitie. Po ich zhorení zostáva v krbe iba jemný prášok, ktorý jednoducho pozametáte. Základným indikátorom správneho kúrenia je priam neviditeľný dym z komína, ktorý vďaka dreveným briketám jednoducho dosiahnete.

Pri rozpaľovaní ohňa sa vyvarujte páleniu novín a časopisov. Tlačoviny obsahujú rôzne druhy atramentov, ktoré možu byť pri horení ekologicky škodlivé. Odporúčame preto použiť prírodný krbový podpaľovač, ktorým určite nič nepokazíte. Kvalitné a ekologické krbové podpaľovače od nemeckej značky BRUNNER si môžete objednať TU.

Čistenie krbu
Keď palivo v krbe necháte dokonale prehorieť a nebudete prikladať viac, ako je potrebné, tak odpadu budete mať skutočne málo. Ak chcete však predchádzať usádzaniu sadzí, odporúčame vám vytvoriť si pravidlo čistiť krb po každom piatom až šiestom kúrení. Na čistenie používajte buď špeciálne určený krbový vysávač, alebo metličku. Je jedno, aký spôsob čistenia si zvolíte, krbový vysávač je však účinnejší. Pri čistení si dávajte pozor na to, aby obhorené kúsky dreva neboli horúce, najlepšie teda, ak budete čistenie realizovať vždy za studena.

Pri čistení si dávajte pozor na presklenie na krbových vložkách. Na jeho čistenie odporúčame špeciálne určené prípravky, prípadne môžete použiť trochu popola. Dajte si z neho malé množstvo na vlhkú handričku a leštite, ide to naozaj skvele! Ak sa rozhodnete pre čistiace prostriedky, tak radšej ich nestriekajte priamo na sklo. Môže sa stať, že zatečú do tesnenia a znehodnotia kvalitu skla.

Na konci vykurovacej sezóny určite nezabudnite vyčistiť celý krb, aby krbová vložka nezačala korodovať v dôsledku toho, že popol a sadze majú tendenciu nasávať vlhkosť z okolitého prostredia.

Príslušenstvo ktoré vám nemôže chýbať
Na základné čistenie krbu vám bude stačiť metlička, prípadne špeciálny vysávač na popol. Rovnako však budete potrebovať príslušenstvo na manipuláciu s horúcim drevom, nádobu na drevo a na popol. Z hľadiska bezpečnosti sa ku kozubu pokladá vždy podlaha z nehorľavej látky. Ak už však podlahu máte položenú a nechcete ju prerábať, tak je možné využiť tzv. nehorľavú podložku. Táto podložka je najčastejšie zhotovená zo skla, ktoré vyzerá elegantne a tiež plní bezpečnostnú funkciu. Ak by vám nešťastnou náhodou vypadol žeravý uhlík na podlahu, tak práve táto podložka zabráni jej zničeniu alebo prípadnému požiaru.

Nepodceňujte ani revízie
V tomto článku sme sa zatiaľ venovali hlavne čisteniu samotnej krbovej vložky, netreba však zabúdať na to, že súčasťou krbu je aj komín a dymovod, ktorý vyžaduje rovnako pravidelnú údržbu. Podľa zákona je na území Slovenska povinné vykonať odbornú kontrolu a čistenie komína až 3 x do roka, pričom povinnosť zavolať kominára má  majiteľ krbu. Kominári vám vystavia potvrdenie o vykonaní revízie dymovodu a kontrole komína, ktoré budete v prípade vzniku škodovej udalosti potrebovať predložiť poisťovni.

Zanesený komín vám skúsení odborníci očistia od sadzí rozhodne lepšie ako množstvo „samočistiacich“ prípravkov, ktorými si neodbornou manipuláciou viete skôr uškodiť ako pomôcť.