Chcete mať príjemne teplé steny? Nechajte si postaviť akumulačný krb

Patrik
23. január 2019

To, aké je úžasné sedieť v miestnosti vykurovanej krbom alebo kachľovou pecou, zistíte okamžite. Bude vám stačiť iba pár hodín na to, aby ste si uvedomili, aké je vykurovanie akumulačným krbom jednoduché, pohodlné, no najmä priaznivé pre vaše zdravie.

Akumulačný krb na permanentné vykurovanie

Keď sa rozhodujete, akým tepelným zdrojom budete vykurovať, veľkú úlohu zohrá najmä fakt, či plánujete krbom alebo pecou kúriť počas celej sezóny a bude to predstavovať hlavný zdroj vykurovania, alebo hľadáte taký zdroj, ktorý vám len spríjemní posedávanie pri šálke čaju a poteší oko na pár hodín. Ak sa chcete pri krbe zohrievať iba príležitostne, napr. pri večernom filme, rozhodnite sa pre akumulačný krb, ktorý je ako stvorený pre sústavne obývané priestory. Ak chcete drevom vykurovať sústavne, zvoľte kachľovú pec, ktorá je ako stvorená na permanentné vykurovanie počas celej vykurovacej sezóny. Akumulačné krby či kachľové pece vám veľa starostí pri kúrení nenarobia. Keďže stačí prikladať 2-3-krát za deň, nemusíte striehnuť na blikotajúce plamienky v krbe, ale si jednoducho budete užívať to, čo práve robíte. Keďže akumulačné krby produkujú sálavé teplo, istý čas trvá, kým sa rozohrejú, no potom sú schopné si teplo udržať veľmi dlhý čas. Navyše aj teplo, ktoré z krbu prúdi, prenikne do celého priestoru rovnomerne – aká teplota je pri zemi, taká je i pri strope, a rovnako tak budú rozohriate i všetky okolité predmety. Už sa viac nemusíte báť oprieť o stenu, nebude ľadová, a ani vaša mačka nebude vylihovať iba pri kozube – príjemné teplo jej totiž bude kdekoľvek, a tak sa o ňu konečne nebudete potkýnať.

Čo od akumulačných krbov očakávať

hypokaustovy krb

Sprvu sa vám môže zdať, že vykurovanie krbom nie je nič pre vás, no za istý čas v tom budete majstri. Pomôcť vám v tom môže aj samotný krb. Do toho akumulačného naložíte palivo ráno, kto chce aj na obed, a potom večer, určite nebude nutné v strede noci vstať a prikladať, lebo sa vám pod perinu zakráda zima. Ak žijete v poschodovom dome, alternatívou vám bude hypokaustový krb, ktorý je skonštruovaný tak, aby sa zdravé sálavé teplo dostalo aj na poschodia. Teplo, ktoré sála z akumulačných krbov, možno prirovnať k slnečnému žiareniu, a keďže vieme, aký blahodarný vplyv má na nás krátky pobyt na slnku, ľahko si predstavíme, ako od radosti poskočia naše receptory, keď pod kožu prenikne zdravé sálavé teplo. Bonusom je, že i napriek rovnomernému vykúreniu miestnosti vzduch v nej ostáva bezprašný a nevysušený. Akumulačné krby a pece charakterizuje vysoká tepelná zotrvačnosť. Okrem toho, že vykurovaním akumulačnými krbmi dokážete veľa ušetriť na palive a energiách, sa môžete tešiť aj z ich estetickej stránky či priateľského vzťahu k životnému prostrediu. Moderná konštrukcia krbov sa totiž postará o zredukovanie množstva emisií. V tomto prípade teda naozaj neplatí, že čo je krásne, je iba málo účinné alebo funkčné.