Image
krb krby

Neveríte, že vďaka krbu môžete zohrievať vodu v dome? Tu je dôkaz, že to funguje

Patrik
10. november 2020

K rodinnému domu jednoducho teplo krbu, či pece patrí. Len málokto však vie, že vďaka krbu dokážete ušetriť na energiách a to aj mimo vykurovacej sezóny. 

 

Čím sú teplovodné krby a pece výnimočné? 

Teplovodné krby a teplovodné pece vyzerajú ako všetky ostatné a okrem toho, že skvele vyzerajú, sú veľmi efektívne. Hlavný rozdiel je v tom, že zatiaľ čo otvoreným krbom vykúrite iba jednu miestnosť, krby s teplovodnými vložkami spoľahlivo a rýchlo vykúria celý váš dom, dokonca aj viacpodlažný a ešte sa aj postaráte  o vždy teplú úžitkovú vodu. Teplo vyrábate v čase, keď máte chuť, uskladníte ho v akumulačnej nádrži a použijete ho podľa potreby aj neskôr.

Ako to funguje?

Ohriata voda z teplovodného výmenníka teplovodnej krbovej vložky putuje do akumulačnej nádrže, kde je táto tepelná energia uskladnená aj na neskoršie použitie. Odtiaľ dodáva teplo všade tam, kde je to potrebné, dokonca sa využíva aj na ohrev úžitkovej vody. Možné je napojenie krbu na radiátory alebo podlahové vykurovanie a o toľko menej zaplatíte za plyn, či elektrinu. Teplovodný krb a pec poskytuje dostatočný zdroj tepla pre vykurovanie celého domu.

Vďaka spoľahlivému systému si dom si odoberá teplo v priebehu dňa či noci podľa aktuálnej potreby a dokonca aj vtedy, ak v krbe už oheň nehorí. Ak sa rozhodnete pre systém kvalitného teplovodného krbu, tak nahriata vykurovacia voda z nádrže vám vydrží vykurovať dom aj celý deň. Takéto teplo sa udrží v miestnosti oveľa dlhšie a dokonca je možné  regulovanie teploty v každej miestnosti. Toto riešenie je už však finančne náročnejšie, no túto voľbu však určite časom neoľutujete. Po prepočte nákladov na vykurovanie napríklad elektrickým kotlom zistíte, že s krbom dokážete to isté, ale za štvrtinovú cenu.

 

 

VIAC O TEPLOVODNÝCH KRBOCH 

Prečo aj mimo vykurovacej sezóny?

Aj keď sprchovanie v studenej vode môže mať pozitívny vplyv na vašu imunitu, tak dlhodobo to nemusí byť až tak príjemná záležitosť J. Teplú vodu tak vo vašom domove potrebujete celoročne, či je zimné alebo prechodné obdobie. Aj keď to možno znie bizarne, tak zohrievať vodu pomocou krbu je možné aj v teplejšom období. Ak sa stavba krbu nadimenzuje správne, tak teplo z krbu bude prenikať do priestoru len minimálne, možno len 10%. Väčšina vytvoreného tepla zostane uskladnená v spomínanom teplovodnom systéme, kde je energia pripravená na ďalšie použitie podľa uváženia. S teplovodným krbom dokážete jednoducho navodiť hrejivý pocit tepla, bez toho, aby ste zbytočne prekurovali miestnosť.