Plynový krb – luxus bez zašpinenia

Patrik
27. december 2018

Ak už dlho snívate o krbe, avšak bývate v dome bez komína alebo v byte, je tu pre vás riešenie. Stačí sa poobzerať po širokej ponuke plynových krbov, ktoré sú dostupné v mnohých dizajnových prevedeniach a postarajú sa o exkluzívnosť priestoru. Dodatočná inštalácia komína je tiež nenáročná, keďže sa jedná o ľahký koncentrický komínový systém. 

Ide to aj bez námahy

Mnohí o krbe v domácnosti nechcú ani počuť. Vnímajú to ako zbytočnú starosť. Veď sa na to pozrime z každej strany – ak chceme mať krb, náš dom musí mať komín (a ešte aj v dobrom technickom stave), musíme mať dostatok miesta na uskladňovanie dreva a času, síl a náradia na jeho štiepanie, takisto je niekedy hotové umenie naložiť do krbu správne, nehovoriac o pravidelnej údržbe, ktorá zahŕňa revízie a čistenie komína a dymovodu či čistenie krbu zvnútra i zvonka. Sú ľudia, ktorým sa jednoducho nechce zaoberať popolom či neustále maľovať obydlie pre začmudené steny (ak neprikladajú do krbu správne). V tomto plynový krb poráža bežné krby na plnej čiare. Jednoducho sa udržiava a predstavuje čisté riešenie vykurovania.

Vyspelé technológie

Veľký dôraz sa kladie na moderný dizajn plynových krbov. Podľa toho, kde bude krb umiestnený, si môžete vyberať spomedzi čelných, rohových, ale napríklad aj trojstranných či obojstranných krbových vložiek. Obávate sa, že by vykurovanie plynom nemalo svoje čaro? Vďaka moderným technológiám je oheň v krbe prakticky na nerozoznanie od pravého, až na to, že nepočuť praskanie dreva... Pokiaľ vaša domácnosť nie je napojená na plynovú prípojku, plynové krby fungujú aj na propán-butánové fľaše.

Ako to teda v praxi vyzerá? Ak si chcete zakúriť, jednoducho sa pohodlne usadíte a diaľkovým ovládačom si zapálite oheň v krbe. Bez toho, aby ste sa namáhali. Ovládanie plynového krbu je možné aj prostredníctvom termostatu alebo systému inteligentnej domácnosti. Cestou z práce dostanete chuť zakúriť si krbom, tak sa o to postaráte prostredníctvom aplikácie. Kým dorazíte, doma vás bude čakať príjemné teplo. O bezpečnosť sa nemusíte obávať, plynové krby obsahujú bezpečnostnú poistku schopnú ovládať prívod plynu.

Výhody plynových krbov si zamilujete

Moderné plynové krby obsahujú realisticky vyzerajúce keramické polienka, ale napríklad i uhlíky. Ak radi šokujete, možno vás zaujmú aj kamienky alebo kryštáliky, ktoré budú v krbe svietiť miesto klasických polien. Horením plynu sa sklo na krbe nikdy nezašpiní. Podľa toho, ako veľmi potrebujete miestnosť vykúriť, si regulujete výkon plynového krbu alebo si nastavíte automatický režim horenia prostredníctvom diaľkového ovládača a termostatu. Niekto si krb zaobstará iba pre efekt, nie prvotne preto, aby sa pri ňom vyhrieval a vykúril celý dom.

Pohybujú sa v domácnosti aj malé deti? O ich bezpečnosť sa nemusíte obávať. Dvierka plynového krbu sa počas prevádzky nedajú otvoriť, čím ich ochránite pred pokušením. Krby majú dva izolované prieduchy vzduchu, jeden pre vzduch zvonka, druhý prieduch pre odvetrávanie. Vďaka tomu, že sa pri horení plynu nespotrebúva žiaden kyslík, sa dajú plynové krby inštalovať aj do domácností s rekuperáciou. Čím väčšiu výkonnosť má krbová vložka, tým lepšie viete priestor vykúriť, no s tým priamo úmerne súvisia aj náklady na prevádzku.