Postarajte sa o svoj kozub

Patrik
11. júl 2018

Bez ohľadu na to, koľko ste investovali do svojho kozuba, vám bude všetkým rovnako záležať na tom, aby dlho vyzeral a slúžil ako nový. Poradíme vám, ako sa oň postarať čo najlepšie.

Kvalitný krb potrebuje kvalitné drevo

Kúriť môžete peletami, briketami alebo klasickým drevom. Pokiaľ kúrite tvrdšími druhmi dreva, získate z nich oveľa menej popola ako z tých mäkších, a úplne najideálnejšie je ich počas kúrenia miešať, pričom obsah tvrdého dreva bude vyšší. Pamätajte, že drevo musí byť aspoň dva roky odstáte a dôkladne vysušené, a to, ako dobre sa naučíte prikladať, sa odrazí aj na čistote vášho krbu. Ak kúrite správne, nezačmudia sa vám dvierka ani neohrozíte dymovod či komín. Na vykurovanie používajte zásadne chemicky neošetrené drevo, popol z ktorého môžete následne použiť v záhrade.

Nezabúdať na revízie

Vlastniť kozub so sebou neprináša len radosti, ale aj pár starostí. Vždy totiž treba myslieť na jeho pravidelnú údržbu, čistotu a bezchybný technický stav. Komín je vhodné skontrolovať poverenou osobou aspoň raz za rok, vyhnete sa tak riziku vzniku požiaru. Vyhláška 401/2007 Z.z. SR však hovorí o kontrole a čistení až 3 x do roka, pričom povinnosť zavolať kominára má sám majiteľ krbu. Kominári vám vystavia potvrdenie o vykonaní revízie dymovodu a kontrole komína, ktoré budete v prípade vzniku škodovej udalosti potrebovať predložiť poisťovni, ale taktiež vám zanesený komín očistia od sadzí. Aj keď existuje množstvo „samočistiacich“ prípravkov, najlepšie je túto činnosť nechať skúsenému kominárovi.

Ako na čistenie krbu

Krb treba dôkladne vyčistiť zvonka i zvnútra pred začiatkom aj na konci vykurovacej sezóny. To, ako často budete kozub čistiť, závisí od spôsobu vášho kúrenia, typu paliva, ale aj veľkosti kozuba. Keď drevo necháte krásne prehorieť a nebudete do kozuba prikladať viac, ako je potrebné, odpadu budete mať skutočne málo. Aby sa predchádzalo usádzaniu sadzí, odporúča sa vytvoriť si zvyk čistiť kozub po každom 5.-6. kúrení. Dajte si pozor, aby ste na konci sezóny odstránili každú nečistotu, aby kozubová vložka nezačala korodovať v dôsledku toho, že popol alebo sadze nasajú vlhkosť z prostredia. Kozub čistite vždy za studena. Čistiace prostriedky na údržbu skla radšej nestriekajte priamo na sklo, aby nenatiekli do tesnenia alebo neznehodnotili kvalitu skla. Ako ho vyčistíte čo najekonomickejšie a najekologickejšie? Klin sa klinom vybíja – jednoducho použite trocha popola. Dajte si z neho na vlhkú handričku a leštite, budete prekvapení, ako skvele vám to ide. Ohnisko treba vyzametať kefou. Ideálne je teda nepoužívať žiadne chemikálie a krb sa vám za to odvďačí.

Zaobstarajte si pomôcky

Kto vlastní krb, určite by si mal zaobstarať aj vysávač na popol, vďaka ktorému bude upratovanie oveľa pohodlnejšie. Taktiež budete potrebovať náradie na manipuláciu s horúcim drevom, nádobu na drevo aj popol, ktoré už v súčasnosti pútajú nápaditým dizajnom a dokonca sa stávajú funkčnými bytovými doplnkami. Nezabúdajte na to, že pri kozube by mala byť podlaha z nehorľavej látky, príp. nehorľavá podložka.