Pec do domu alebo chaty – návrat k tradíciám

Patrik
18. december 2020

Zapáčila sa vám myšlienka vykurovať tradičným spôsobom? Potom vás určite zaujmú moderné kachľové pece, ktoré sú dostupné v rôznych dizajnoch a na rôzne účely.

Zdravé kúrenie pecou

Niekomu sa slovo radiátor jednoducho bridí. V takomto kúrení nielenže nenachádza nijaké čaro, ale zdá sa mu aj neekonomické. Vtedy víťazí myšlienka popozerať sa po kachľovej peci. Prečo nie? Využívali ju predsa už naši predkovia a je nielen výkonná, ale ešte k tomu sa v domove či na chate postará o tú správnu atmosféru. Moderné kachľové pece sa ľahko prispôsobia akémukoľvek štýlu interiéru a na ich obsluhu si zvyknete veľmi rýchlo. Je nenáročná, a napriek tomu získate vysoký tepelný komfort. Vďaka konštrukcii a využitým materiálom stačí do pece prikladať dva až trikrát za deň a už sa len tešiť z plápolajúcich plameňov a sálavého tepla. Keramické kachlice do priestoru vyžarujú infračervené žiarenie s blahodarným vplyvom na naše nervové receptory.

 

Myslíte si, že vám vykurovanie pecou prinesie do domácnosti akurát tak dym a prach? V tom prípade je načase vyviesť vás z omylu. Kúriť kachľovou pecou je zdravé a ocenia to všetci alergici aj astmatici, pretože vzduch nie je vysušený ani zaprášený. Ak máte väčší dom a potrebujete toho vykúriť viac, tak stavte na akumulačnú pec do ktorej sa zmestí väčšia dávka dreva a teplo sa v nej udrží dlhšie. Hypokaustové pece zasa poslúžia, ak potrebujete vykúriť poschodový dom. Ekonomicky najvýhodnejšie však vyjdete s teplovodnými pecami, ktoré sa dajú napojiť na centrálne vykurovanie a postarajú sa o dokonalú klímu v celom priestore. Teplo z pece sála do obydlia ešte dlho po vyhasnutí ohňa.

Príprava tradičných druhov jedál

Ak ste sa dali nahovoriť na pec, v ktorej sa dá aj variť alebo piecť, určite to neoľutujete, zvlášť ak si uvedomujete, že príprava jedál v peci je ekonomicky výhodná a navyše nepoškodzuje zdravie. Jedlá pripravené v peci sú jednoducho extra chutné. O ich tepelnú úpravu sa nepostará len teplo z dreva, ale taktiež rozohriate steny pece, preto je veľmi dôležité postaviť pec správne. S pravidelným prikladaním si viete pripraviť rôzne druhy mäsa, placky, ovocie či zeleninu, ale i moderný pokrm, akým je pizza. Neskôr už prikladať nemusíte, napr. keď budete piecť chlebík a rôzne druhy pečiva. V modernej peci alebo v kachľovom sporáku s pečiacou rúrou varíte, dusíte, zapekáte, grilujete aj sušíte. Okrem toho, že sa vám jedlo tepelne upraví zdravým spôsobom, v domácnosti sa rozhostí príjemné teplo, o vôni ani nehovoriac. Vďaka využitiu tradičných materiálov sú tieto pece cenovo dostupné a, verte či nie, sú aj najkvalitnejšie a sľubujú veľmi dlhú životnosť. Údržba kachľových pecí a sporákov je nenáročná.

 

 

O realizáciu krásnej a spoľahlivej pece sa s radosťou postaráme v krbovom štúdiu SVAROGUS. Všetky typy kachľových pecí nájdete TU>>>


Sledujte sociálne siete SVAROGUS a nechajte sa inšpirovať našími realizáciami krbov a pecí: